top of page

ISTORIJA

ĮKŪRIMO ISTORIJA

Betzatos bendruomenės istorija prasidėjo 2004 m., kuomet  susibūrė iniciatyvinė grupė, kuri troško, kad žmonės su negalia būtų gerbiami ir mylimi, kur galėtų savo meile ir šiluma dalintis kokie mes bebūtume. Taigi,  padedant Pal. J. Matulaičio socialinio užimtumo centrui tais pačiais metais buvo įsigyta sodyba Čekoniškių kaime ir įkurti „Betzatos“ bendruomeninio gyvenimo namai.

Ričardas Lygnugaris kartu su žmona Inesa tapo bendruomenės pradininkais, kurie svajojo, kad asmenys su intelekto negalia turėtų ne tik vietą dirbti, bet ir vietą gyventi – vietą priklausyti. Nepaisant negalios įvairumo ar sunkumo, visi žmonės turi gyventi mums įprastą gyvenimą - augti pas tėvus ir palikti tėvų namus užaugus, turėti savo erdvę, darbą, užimtumą, laisvalaikį ir gauti visas reikalingas socialines paslaugas. 

Betzatos gyvenimo namai pirmąjį gyventoją Martyną pasitiko 2005 metų pabaigoje. Paskatintas savo mamos Martynas atvyko į Betzatos bendruomenę.

Nors sąlygos gyventi buvo išties prastos, Martyno ištartas „Taip, man čia patinka“ ir jo mamos drąsa leido pajusti, kad tokių gyvenimo namų kūrimas yra prasmingas.

Tad kartu su pirmąja šių gyvenimo namų asistente Daiva, kuri prieš tai ketverius metus gyveno vienoje Arkos bendruomenėje Prancūzijoje, prasidėjo bendruomenės istorijų lopšys. 

Vėliau prie prisijungė Aneta, kuri po mamos mirties ieškojo vietos gyventi. 2010 metais Betzatos gyvenimo namuose gyveno jau 3 asmenys su intelekto negalia. Trečiasis prisijungęs prie šios bendruomenės buvo Gintaras. Vėliau prisijungė Lina ir Deividas. Noras atsakyti į egzistuojantį poreikį bei priimti į gyvenimo namus daugiau asmenų su intelekto negalia, paskatino ieškoti didesnių finansavimo galimybių.

 

2015 metais, baigtas įgyvendinti Betzatos bendruomenės plėtros projektas, kuris buvo finansuotas per ES struktūrinius fondus. Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė atidarė išplėstus „Betzatos“ bendruomenės namus. Tais pačiais metais Betzatos bendruomenėje apsigyveno Julija, o 2016 m. Darius. Iš viso šiuo metu Betzatos bendruomenėje nuolat gyvena 8 proto negalią turintys asmenys. Su jais kartu gyvena ir 6-7 asistentai, savanoriai. Prie Betzatos bendruomenės kartais prisijungia dar 6 asmenys, kurie atvyksta laikino atokvėpio paslaugoms gauti bei patirti bendruomeninį gyvenimą.

Siekdama integruotis į Tarptautinę Arkos Federaciją ir trokšdama išlaikyti savo autentiškumą 2008 metais bendruomenė tapo Arkos projektu, o nuo 2018 m. Tarptautinės Arkos Federacijos nare. 

2018 metais prie Betzatos bendruomenės prisijungė „Lobių dirbtuvės“ įsikūrusios Mozūriškėse, Vilniaus rajone. Medžio dirbtuvėse vykdomas dienos užimtumas, kurio metu bendruomeniškoje komandoje gaminami įvairiūs dirbiniai iš medžio. Ši veikla užtikrina suaugusių asmenų su intelekto negale (tiek namų gyventojų, tiek šeimose gyvenančių asmenų) integraciją, ugdymą ir augimą, savirealizaciją ir prasmingą veiklą.

Bendruomenės nariai stovi eile, apsikabinę. Jie vilki tamsiai mėlynus marškinėlius ir laiko meškeres
Trys bendruomenės nariai jaukiai susėdę ant juodos sofos, žiūri tiesiai į kamerą
bottom of page